Etika v podnikaní
Vzdelávanie učiteľov
- Informácie uvedené na tejto stránke sú určené pre učiteľov, ktorí absolvujú vzdelávanie v programe v šk. roku 2022/2023.
- Noví učitelia, ktorí majú záujem program realizovať v šk. roku 2023/2024 vypĺňajú iba prihlášku do programu. Získajú tak prístup ku vzdelávaciemu obsahu programu.
- Na základe zmeny spôsobu poskytovania obsahu programu pre školy a organizácie šk. roka, nie je nutné, aby nový učiteľ absolvoval od šk. roku 2023/2024 vzdelávanie. Program tak môže realizovať akýkoľvek stredoškolský učiteľ, ktorý vyplní prihlášku do programu a uhradí poplatok za program.
Základné informácie
Vzdelávanie je schválené Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR ako inovačné pod evidenčným číslom 28/2022 – IV.
Názov programu: Etika v podnikaní.
Program môže na škole realizovať iba pedagóg, ktorý v minulých šk. rokoch úspešne absolvoval vzdelávanie, ktoré poskytuje JA Slovensko. Tiež pedagóg, ktorý je v aktuálnom školskom roku zapojený do vzdelávania, a to už po absolvovaní Úvodného tréningu k metodike programu Etika v podnikaní (modul 2).
Po úspešnom absolvovaní vzdelávania poskytovateľ vydá pedagogickému zamestnancovi alebo odbornému zamestnancovi osvedčenie o ukončení vzdelávania.
Program Etika v podnikaní (EvP) je vzdelávací program navrhnutý pre potreby učiteľov stredných škôl rôznych typov a dáva pedagógom k dispozícii poznatky, informácie a praktické didaktické nástroje na iný typ prípravy študentov potrebných pre uľahčenie ich budúcej profesijnej orientácie. Je aplikovateľný v rôznych stredoškolských predmetoch zameraných prevažne na podnikanie, riadenie, ekonomiku, etiku, manažment osobných financií, aplikovanú ekonómiu, náuku o spoločnosti a pod., alebo v rámci voľnočasových aktivít pre študentov.
Vzdelávanie v programe Etika v podnikaní je, v súlade s § 67 ods. 7 písm. d) zákona č. 138/2019 Z. z. určené učiteľom v kategórii: učiteľ strednej školy.
Ciele vzdelávania
-
Inovovať vedomosti o možnostiach využitia moderných vyučovacích metód vhodných pre výučbu etiky a etiky v podnikaní a zdokonaliť svoje zručnosti v ich správnej implementácii do vyučovacej praxe.
-
Získať nové a inovovať svoje aktuálne poznatky v oblasti základov ekonómie a podnikania a vytvoriť tak priestor pre pochopenie významu a potreby etiky v oblasti, ako aj jej význam pre život v súčasnej spoločnosti.
-
Zlepšiť u absolventov vzdelávania schopnosť uvažovať o vlastných hodnotách, presvedčeniach a charaktere s prihliadnutím na základné etické hodnoty a morálne rozhodovanie.
-
Osvojiť si a inovovať zručnosti pre implementáciu kritického myslenia, prevenciu korupcie a spoločensky zodpovedného podnikania do výchovno-vzdelávacieho procesu.
Špecifické ciele
- Inovovať e-learningové techniky a ich aplikáciu pri samoštúdiu a vo vyučovacom procese.
- Vedieť aplikovať v praxi motivujúce a inovatívne vyučovacie metódy vhodné pre výučbu etiky a etiky v podnikaní v predmetoch zaoberajúcich sa touto problematikou, nadobudnuté z vlastného zážitkového učenia.
- Inovovať zručnosti a prácu s modernými vzdelávacími prvkami – learning-by-doing, IT technológie (internetový portál
JA Slovensko), videokonferencie, sociálne siete a pod. - Inovovať vedomosti o etike v podnikaní a metodike vyučovania podnikateľskej etiky.
- Získať a osvojiť si poznatky z oblasti etiky, ako nástroja prevencie korupcie.
- Riešiť prípadové štúdie z oblasti etiky v podnikaní.
- Získať riešenia neštandardných situácií z praxe, vhodné pre účely vzdelávacieho procesu.
- Získať vedomosti o etike v podnikaní z podnikateľskej praxe.
- Poskytnúť informácie a vzdelávanie prostredníctvom inovatívnych supervíznych metód.
Forma vzdelávania
Vzdelávanie prebieha dištančnou a prezenčnou formou, v rozsahu 54 hodín (30 prezenčne, 24 dištančne) v trvaní najviac dvanásť mesiacov. Je rozdelené do štyroch modulov:
Modul 1: Základy ekonómie
Forma vzdelávania: dištančná (15. august 2022 - 15. december 2022)
Cieľom modulu je získať a osvojiť si aktuálne poznatky a zdokonaliť odbornú spôsobilosť v oblasti podnikania, ekonómie a finančnej gramotnosti. Zároveň osvojenie si e-learningových techník a ich aplikácia a využitie vo vyučovacom procese. Vzdelávanie prebieha dištančne – prostredníctvom portálu vzdelavanie.jaslovensko.sk. Ide o moderný vzdelávací portál, ktorý pomáha pochopiť základné princípy ekonómie a hodnoty systému voľného trhu.
Spôsob hodnotenia:
Vedomosti zo štúdia modulu 1 sa budú overovať sebahodnotením frekventantov po každej kapitole spolu s priebežným vyhodnocovaním plnenia úloh lektorom/tútorom. Účastníci, ktorí prešli všetkými teoretickými úrovňami e-learningového kurzu v module 1 a správne zodpovedali na všetky otvorené otázky a úlohy vo všetkých kapitolách, budú môcť absolvovať záverečný test, ktorý im zadá tútor.
Výstupom dištančnej formy vzdelávania pre účastníkov je osvojenie si teoretických poznatkov a úspešné absolvovanie záverečného online testu na 75 % z uvedených tematických celkov, ktorý je zadaný lektorom/tútorom. Frekventant môže v prípade neúspechu opakovať záverečný test maximálne dvakrát.
Modul 2: Úvodný metodický tréning k programu Etika v podnikaní
Forma vzdelávania: prezenčná (Bratislava 6. - 7. septembra 2022)
Cieľom modulu je oboznámiť sa s metodickými postupmi výučby predmetu etika v podnikaní a s využitím moderných vzdelávacích techník, nástrojov a praktických príkladov inovovať odborné profesijné kompetencie a zručnosti učiteľa v oblasti etiky a etiky v podnikaní. V prezenčnej forme vzdelávania sa budú používať metódy výkladu, diskusie, riešenie pracovných listov, skupinová práca, kooperatívne vyučovanie, dramatizácia, škálové aktivity a diskusia.
Vzdelávanie v tomto module prebieha prezenčnou formou s nutnou 100 % - nou osobnou účasťou.
Spôsob hodnotenia:
Schopnosť identifikovať etické problémy a dilemy, rozhodovať sa eticky a aplikovať etické princípy pri riešení prípadových štúdií, ohodnotiť výroky o etike a charaktere preukážu absolventi priebežne počas 2. modulu pri riešení cvičení a simulácií.
Modul 3: Prípadové štúdie
Forma vzdelávania: dištančná (15. december 2022 - 15. marec 2023)
Cieľom modulu je osvojiť si rôzne techniky riešenia problémov, kritického myslenia a overovania zdrojov. Úlohou frekventantov je vypracovať vlastné riešenie zadanej prípadovej štúdie s prihliadnutím na doterajšie poznatky získané počas vzdelávania v programe.
Požiadavka na splnenie modulu je schopnosť rozhodovať sa v podmienkach obmedzených zdrojov. Aplikovať ekonomické myslenie, analyzovať ekonomické javy a vzťahy preukážu frekventanti priebežne pri riešení cvičení a simulácií, ktoré bude vyhodnocovať lektor/tútor.
Spôsob hodnotenia:
Výstupom dištančnej formy vzdelávania pre účastníkov je vypracované zadanie prípadovej štúdie na aktuálnu tému z oblasti etiky v podnikaní s prihliadnutím na aplikovanie nadobudnutých poznatkov, ktoré si účastníci inovovali v predchádzajúcich moduloch.
Na výber máte dve prípadové štúdie: zverejnené 15. decembra 2022
Čo je prípadová štúdia a ako ju riešiť
Vypracovanú prípadovú štúdiu pošlite na holicova@jaslovensko.sk vo formáte WORD (súbor označte svojím priezviskom a skratkou M3, napr. HOLICOVA_M3) do 15. marca 2023.
Modul 4: Inovatívne trendy a dobré skúsenosti pri vyučovaní etiky v podnikaní
Forma vzdelávania: prezenčná (presné informácie budú účastníkom vzdelávania včas oznámené)
Cieľom modulu je zdieľať riešenia neštandardných situácií z praxe, vhodných pre účely vzdelávacieho procesu. Umožní rozšíriť vedomosti o etike v podnikaní z podnikateľskej praxe a poskytnúť informácie a vzdelávanie prostredníctvom inovatívnych supervíznych metód.
Vzdelávanie v tomto module prebieha prezenčnou formou s nutnou 100 % - nou osobnou účasťou.
Spôsob ukončenia a požiadavky na ukončenie vzdelávacieho programu:
Inovačné vzdelávanie podľa § 56 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. v znení neskorších predpisov sa ukončuje záverečnou prezentáciou pred trojčlennou komisiou, ktorú vymenúva poskytovateľ inovačného vzdelávania.
Požiadavky na ukončenie vzdelávacieho programu:
- účasť najmenej 80% z celkového rozsahu prezenčnej formy vzdelávania,
- úspešné spracovanie výstupov z dištančnej formy vzdelávania,
- úspešná záverečná prezentácia,
- úspešný pohovor.
Požiadavka na záverečnú prezentáciu absolventov vzdelávacieho programu:
Metodicky spracované materiály s využitím inovatívnych metód zameraných na uplatnenie teoretických poznatkov v praxi
k dvom vyučovacím hodinám, v rozsahu 2 strán formátu A4, z nižšie uvedených tém:
- Čo je etika
- Proces morálneho rozhodovania sa
- Spoločensky zodpovedné podnikanie
- Firemná kultúra
- Korupcia
- Etika v podnikaní a informačná bezpečnosť
Záverečný pohovor vzdelávacieho programu bude zameraný na aplikáciu aktivizačných metód zameraných na využitie tém z oblastí pokrytých vzdelávacím procesom. O ukončení inovačného vzdelávania sa vyhotovuje protokol podpísaný predsedom a všetkými členmi skúšobnej komisie. Prípadné výhrady členov skúšobnej komisie budú zaznamenané v tomto protokole.
Harmonogram vzdelávania v šk. roku 2022/2023
- registrácia do systému JA Slovensko - 25. júl - 15. august 2022
- Modul 1 (dištančne) - 15. august - 15. december 2022
- Modul 2 (prezenčne) - 6. - 7. september 2022 Bratislava
- Modul 3 (distančne) - 15. december 2022 - 15. marec 2023
- Modul 4 (prezenčne) - prvá polovica februára 2023
- záverečné prezentácie - prvá polovica júna 2023 (bude upresnené)
Kontakt
Peter Kalčevský| programový riaditeľ| +421 905 202 442| kalcevsky@jaslovensko.sk